To drugi post z naszego cyklu „Kurs dobrego webinaru”. W pierwszym dzieliliśmy się poradami, jak zrobić swój webinar.

Dziś o prelegencie. To osoba krytyczna dla sukcesu webinaru.

Ten, trochę humorystyczny wpis od dawna chodził mi po głowie. Organizując webinary poznaję bowiem różne typy prelegentów i obserwuję, jak ich przygotowanie i nastawienie wpływa na jakość wydarzenia online.

Typy prelegentów

Nastawiony na współpracę

Prelegent, który chce przedyskutować koncepcje webinaru, zrobić próbę generalną i jest otwarty na feedback. Takiego prelegenta lubimy najbardziej.

1000 prelekcji, więc dam radę

Prowadzi 1000 prelekcji, szkoleń, wykładów rocznie. Nie prowadził webinarów, ale i tak wie że będzie świetny. Efekt – przez pierwsze 5 minut zżera go trema, ma ściśnięte gardło i prawie wcale go nie słychać. Uczestnicy piszą na czacie – prosimy głośniej.

Tysiąc detali, które muszę znać

Taki prelegent zadaje przed webinarem tysiąc technicznych pytań o rzeczy, które są w tym momencie nieistotne. Nie dopuszcza nas do głosu, więc nie jesteśmy w stanie mu przekazać ważnych informacji. A jak już uda nam się przedrzeć przez gąszcz pytań, to nasze informacje giną w szumie informacyjnym. Taki prelegent to tykająca bomba. Nie wiadomo co zrobi.

Niech słuchają

To prelegent, który uważa, że jego wykład jest tak spójny i świetny, że nie ma możliwości zrobienia przerwy na pytania czy też ankietę. Efekt – potok słów przez godzinę, z których i tak nikt nic nie zapamięta.

Nie jadłem śniadania

Prelegent, który mówi cicho, bez swady, czyli bez energii i zapału. Niestety to słychać. Uczestnicy szybko uciekają z takich webinarów.

Jak przygotować się do roli prelegenta webinaru?

Poniżej znajdziesz 10 ważnych pytań, które musisz sobie zadać jako prelegent. Oczywiście można podobnych pytań wymienić dużo więcej. Na początku warto jednak skupić się na tych najistotniejszych. Mając wszystko pod kontrolą będzie Ci łatwiej uniknąć stresu. Twoi uczestnicy na pewno to zauważą!

Twoja prezentacja

  1. Jaki jest cel twojego wystąpienia online?
  2. Jakie trzy rzeczy uczestnicy muszą zapamiętać?
  3. Czy masz ciekawą historię, którą wzbogacisz swój webinar?

Forma graficzna prezentacji

  1. Czy graficzna forma twojej prezentacji jest dopracowana? Między innymi sprawdź, czy prezentacja po załadowaniu do wirtualnego pokoju ma odpowiednio duże fonty, czy interlinie są na tyle duże, aby zaznaczać treści na slajdach? Czy użyłeś zdjęć, które ilustrują twoją wypowiedź? Czy w tytułach slajdów jest wniosek / najważniejsza myśl?

Praca w wirtualnym pokoju

  1. Czy wiesz, jak zmieniać slajdy i rysować na nich wirtualnym ołówkiem? Czy musisz włączać samodzielnie inne narzędzia w wirtualnym pokoju i czy wiesz jak to robić?
  2. Czy ustaliłeś z moderatorem podział ról i zasady współpracy?
  3. Czy robiłeś test swojego wystąpienia i wiesz ile czasu zajmuje?
  4. Czy masz listę interakcji z uczestnikami, jakie włączysz do swojego wystąpienia?
  5. Jeśli używasz kamery, to czy masz odpowiednie ubranie (np. ubranie w prążki, paski, drobne wzorki powoduje, że widzowie mają wrażenie, że twoje ubranie mieni się wieloma kolorami – unikaj więc takich ubrań)?

Nastawienie

  1. Czy masz pozytywne nastawienie i dobry nastrój, tak aby uczestnicy czuli twoją pozytywną energię?

Zainteresowany dalszym pogłębianiem wiedzy?
Przeczytaj pozostałe posty z cyklu „Kurs dobrego webinaru”