Prompter a telewizor – jak używać, stosować i co należy przygotować? 

– „Czy macie w studio prompter?”  

– „Tak, mamy, ale czy na pewno chodzi o to urządzenie?”  

Tak przebiega standardowy dialog z klientem podczas omawiania realizacji. Przyjrzymy się zatem prompterowi.

Z tego artykułu, dowiesz się, jak używać prompter, kiedy warto stosować prompter, a kiedy lepiej wykorzystać telewizor lub monitor.  

Prompter pomaga Ci w zachowaniu precyzji i płynności wypowiedzi przed kamerą. Dzięki niemu możesz czytać WCZEŚNIEJ przygotowany tekst.  

Prompter to urządzenie montowane na statywie (na specjalnej ramie), które „zakrywa” obiektyw kamery. Złożone jest z poziomo leżącego ekranu i nachylonego pod odpowiednim kątem lustra weneckiego. Na ekranie przewija się tekst (robi to program przy wsparciu asystenta promptera), który odbija się w lustrze. Ono z kolei zasłania obiektyw kamery. Kamerze to „nie przeszkadza”, za to ty, czytając patrzysz prosto do kamery.  

Główna zaleta promptera – patrzysz prosto w kamerę i naprawdę świetnie to wygląda, a Twoje wystąpienie jest precyzyjne, dokładnie takie, jakie zaplanowałaś/-eś. 

Główna wada promptera to tekst wypowiedzi, który musi zostać wcześniej przygotowany. Prompter to rozwiązanie dla osób, które są w stanie się zmobilizować, aby spisać swoją wypowiedź i przećwiczyć jej czytanie na głos. Świetnie się sprawdza podczas nagrywania filmów szkoleniowych.  

Duży telewizor / monitor – świetnie się sprawdzi, gdy używasz prezentacji w PowerPoint i nie jesteś w stanie stworzyć pliku word z treścią wypowiedzi.  

Główna zaleta telewizora – nie musisz przygotowywać tekstu z wypowiedzią, nie musisz trenować wystąpienia z prompterem  

Główna wada telewizora – nawet jeśli przystawimy go jak najbliżej kamery, to zawsze będzie widać, że twoje oczy nie są zwrócone prosto do kamery. Praca z monitorem wymaga umiejętnego przenoszenia wzroku z telewizora / monitora na kamerę, tak by osoba oglądają miała poczucie kontaktu wzrokowego z Tobą.  

Szukasz studia lub firmy do realizacji wystąpienia z prompterem?

Jak przygotować się do wystąpienia z prompterem? 


Nagranie z prompterem bez wcześniejszego przygotowania może skończyć się drogą porażką – drogą, gdyż zapłacisz za zmarnowany czas pracy w studio. 

Dlatego zachęcam, aby się do niego dobrze przygotować. Poniżej wymieniam pięć elemntów, które gwarantują udane wsystąpienie z promopterem:

  • Najpierw przygotuj tekst wystąpienia w Wordzie lub innym edytorze tekstów.
  • Przeczytaj go kilkukrotnie zwracając uwagę na rytm czytania. 
  • Jeśli trzeba, zmień niektóre słowa, przeredaguj zdania, popraw znaki przestankowe. Wszystko po to, aby tekst czytał się płynnie i naturalnie.
  • Prześlij tekst dzień wcześniej (optymalnie) do realizatora w studio. Taka osoba wstawi tekst do programu, który „przewija” tekst na prompterze i sprawdzi, jak układają się wiersze. Często ostatni wyraz w danym wierszu przeskakuje do linijki niżej, co zaburza rytm czytania. Dlatego asystent promptera odpowiednio ustawia marginesy w oprogramowaniu promptera lub dodatkowo przełamuje tekst.
  • Gdy przyjdziesz do studia, przetestuj czytanie z promptera, szczególnie że będzie z tobą pracował asystent promptera. Jego zadanie polega na śledzeniu tego, co czytasz i ustawianiu prędkości, z jaką tekst przewija się na urządzeniu. Część zdań przeczytasz bowiem szybciej (bo np. mają dużo krótkich słów), a część wolniej. Zadaniem asystenta jest takie sterowanie prędkością przesuwania się tekstu, aby twój rytm czytania był naturalny. Nie za szybki i nie za wolny. 

Szukasz studia lub firmy do realizacji wystąpienia z prompterem?